Na čo sa pýtať seba samého, keď si chceme požičať?
Zíva vaša peňaženka prázdnotou po finančne náročných vianočných sviatkoch? Alebo vám z nejakého dôvodu vypadol mesačný príjem? Či už za finančnú tiesňou stojí čokoľvek, východisko zo situácie existuje. Týmto východiskom je pôžička. V najlepšom prípade by sme si mali požičať od svojich najbližších, ktorí po nás nebudú chcieť žiadne úroky alebo nebudú vyžadovať mesačné splátky. Nie všetci si však môžu od rodiny alebo priateľov požičať, a tak sa ponúka druhá možnosť, ktorou je nebankový úver, ideálne po rýchla pôžička online, o ktorú je nielen rýchlo požiadané, ale tiež je rýchlo schválená.
Než sa však rozhodneme podať žiadosť o pôžičku, či už o bankové alebo nebankové, mali by sme sa seba samého opýtať na niekoľko otázok, ktoré budú mať veľké slovo pri žiadaní o pôžičku, ktoré budú hrať veľkú úlohu v tom, koľko si nakoniec požičiame. Aké otázky by sme si mali položiť?
Koľko zvládnem splácať?
Pred podaním žiadosti o pôžičku by sme si mali vypočítať, koľko sme v skutočnosti schopní splácať. Je potrebné si spočítať všetky svoje príjmy, potom je nutné odpočítať si fixné náklady, ako sú platby za elektrinu, nájom alebo telekomunikačné služby. A okrem iného tiež musíme odpočítať predpokladanú splátku. Nasledovne si položte otázku, či zo zvyšku dokážete prežiť, či nebudete živoriť. Ak vám zostane čiastka, ktorá sa veľa blíži nule, radšej si pôžičku dobre premyslite alebo si aspoň premyslite výške splátky.
Potrebujem si požičať naozaj toľko, koľko som napísal do žiadosti?
Ďalšie otázku, ktorú by sme si mali položiť predtým, než kliknutím či podpisom odošleme žiadosť o pôžičku, je, či si potrebujeme požičať naozaj toľko, koľko sme napísali do žiadosti. Všeobecne platí dve pravidlá, a síce radšej si požičajte menej ako viac a nikdy si nepožičiavajte na vec, ktorej životnosť či dĺžka trvania je kratšia ako doba splácania pôžičky.