Ako efektívne hospodáriť s výplatou? Rozdeľte ju chytro
Zarábate celkom obstojnú výplatu, ale každý mesiac vám niekam zmizne? Ak nemáte žiadne úspory ani rezervy, mali by ste túto skutočnosť urýchlene napraviť. Naučte sa s zarobenými peniazmi hospodáriť rozumne. Vďaka tomu budete mať vždy zadné vrátka. Nebudete sa musieť báť náhlej výpovede alebo krízy.
Nutné výdavky
Najprv si na papier spíšte všetky výdavky, ktoré máte pravidelne, a sú nutné pre vaše základné živobytie. Ide prevažne o peniaze na nájom a energie, ďalej o finančné prostriedky na jedlo, hygienické potreby, peniaze na palivo alebo lístky a ďalšie, bez ktorých sa váš život nezaobíde. Takéto výdavky by mali tvoriť maximálne polovicu z vášho príjmu. Ak sú vyššie, skúste zvážiť, či nestojí za to znížiť životnú úroveň. Napríklad sa presťahovať do menšieho bytu a zaobstarať automobil lacnejšie na prevádzku.
Čo sa zvyšnou polovicou?
Teraz vám na účte alebo v peňaženke zostáva približne polovica z vašej výplaty. Než s ňou začnete nakladať bezmyšlienkovite, rozdeľte ju opäť na dve kôpky. Jednu z nich rovno investujte. Ak sa pohybujete na akciovom trhu, skúste cenné papiere, ak situáciu nesledujete, výhodnejšie bude sporenia v banke alebo investície do cenných kovov.
Vďaka tomu si zaistíte, že časť z vašej výplaty zostane v bezpečí do dňa, než prídu nečakané výdavky. Do týchto rezerv by ste mali siahať len v najnutnejších prípadoch.
So zvyškom nakladajte ľubovoľne
Ak dodržíte predchádzajúce body, pokryjete nevyhnutné výdavky a ešte sa vám podarí niečo ušetriť. So zvyškom, ktorým je približne jedna štvrtina, môžete zaobchádzať ľubovoľne. Využite ho napríklad na vzdelanie, záujmové aktivity, šport, kozmetiku a ďalšie nadbytočné služby a produkty. Nemalo by byť vaším cieľom za každú cenu túto sumu minúť. Použite len to, čo skutočne budete potrebovať a zvyšok môžete pridať k investíciám. Vďaka tomu budete peniaze používať chytro a nestane sa vám, že by vám nezostalo.