Financie

Môžete ušetriť pri praní bielizne? A ak áno, ako?

S príchodom zdražovania elektriny sa väčšina ľudí rozhodla pre utiahnutie opaskov. Okrem snahy ušetriť na jedle sa snaží šetriť aj v domácnosti všeobecne. Vyťahujú sa nepoužívané spotrebiče zo zásuviek, taktiež sa šetria vodou a využíva sa na večernú hygienu skôr sprcha ako vaňa, a hľadajú sa samozrejme aj iné možné spôsoby, ako ušetriť. Dokonca to možno aj pri praní, vedeli ste to?

Sledujte čas, kedy periete

V mnohých domácnostiach sa perie v okamihu, keď si človek spomenie. Lenže vedeli ste, že existuje čas, keď spotrebiče idú na takzvaný „úsporný režim“? Hovoríme o čase, keď o spotrebiče nie je taký záujem, čiže množstvo spotrebovanej elektriny nie je také veľké. Je to napríklad podvečer alebo neskorý večer, keď dopyt po energiách značne klesá vplyvom toho, že väčšina ľudí už odpočíva v posteliach alebo spí.

Naopak najviac môžete zaplatiť v dobe takzvanej špičky, ktorá nastáva po príchode ľudí domov z práce čiže medzi treťou až šiestou hodinou popoludní.

Spomínané časy sú iba dohady

Riadiť sa však stanovenými časmi nie je stopercentný. Môžete sa od nich aspoň odraziť. Celoplošne totiž nejde povedať, ktorý úsek a kedy je najviac vyťažený a naopak. Samozrejme sa na tom môže podieľať aj mnoho iných faktorov, a to vrátane ročného obdobia.

Napríklad v lete je najlepšie prať skoro ráno, kedy je väčšia pravdepodobnosť, že toľko ľudí nevstáva, respektíve sú na dovolenke a pospia si. V zime sa však naopak oplatí zapínať práčku až na večer. Ľudia neponocujú, tma totiž padá veľmi skoro.

Nezabudnite na správne dávkovanie

Na pranie bielizne však môžete ušetriť aj inak ako po stránke energetickej. Aj pracie prostriedky niečo stoja, alebo nie? Pamätajte na to, že správne dávkovanie je kľúčom k úspornej, šetrnej domácnosti. Bubon práčky naplňte zhruba z troch štvrtín a dodržujte odporúčané dávkovanie uvedené na krabici, prípadne fľaši pracieho prostriedku. Pokiaľ bubon práčky nepreplníte, hravo sa z oblečenia dostane všetka nečistota.