O svoje financie sa starajte stále
Kde ušetriť, ako hospodáriť, kam investovať, čo si poistiť a čím financovať bývanie? To, ako sa starať o vlastné peniaze a ako s nimi čo najlepšie naložiť nie je jednoduché, ale ide to. Záleží tiež na tom, či sa obrátite na pomoc nejakého odborníka, alebo to necháte vo vlastnej réžii.
Čo vidieť na výplatnej páske?
Na výplatnej páske necelých dvanásť tisíc korún čistého. Vari sa z toho dá niečo ušetriť? Takmer všetko padne na domácnosť, bývanie, stravu, cestovné atď. A čo keď sa nečakane pokazí práčka, alebo Vám prestane jet automobil, ktorý nutne potrebujete k svojej práci? Nemáte žiadne rezervy? Kde na to vziať a nekradnúť. Pritom človek denne míňa veľa peňazí, bez toho by to uvedomoval a verte, že to je aj Váš prípad. Takýchto momentov je toľko, že ich ani nepostrehnete. Nie všetci si vedú podrobné rodinné účtovníctvo. Keby áno, zrejme by sa čudovali, koľko peňazí pretečie za rok doslova medzi prstami. Dnes žijeme vo veľkých extrémoch a je dobré sa na ne pripraviť ako psychicky, tak finančne.
Tvorte rezervy
Aspoň malé rezervy v hospodárení s peniazmi má väčšina domácností. Sto či dvesto korún mesačne sa dá ušetriť na jedle, na koníčkoch i osobné spotrebe. Môže sa zo stokoruny odkladané mesačne stranou zbohatnúť? Áno, ale nebude to hneď. V dlhom časovom období sa peniaze rozmnoží až nečakane. Pri sto korunách mesačne, teda 3,3 korunách denne, ukladaných do dôchodkového fondu po dobu tridsiatich rokov človek nasporí pri šesťpercentným zhodnotenie vkladov, ktorého fondy priemerne dosahujú, zhruba 150 tisíc korún. Pätnásť set korún mesačne, teda 50 korún denne (čo je napríklad krabička cigariet, fľašu stolového vína alebo desiata v rýchlom občerstvení) zasielaných na účet stavebnej sporiteľne, sa vďaka štátnej podpore rozmnoží za päť rokov na 120 tisíc korún, a to už stojí za zváženie , nie ?? Nájdite si čas na prácu s vlastnými peniazmi a vstúpte s investíciou na trh na tak dlho, ako Vám to bude vyhovovať. Nedôverujte slepo rádoby odborníkom a riaďte sa aj vlastným rozumom.