Je lepšie siahnuť po klasickej pôžičke, alebo kreditnej karte?
Potrebujete nakúpiť produkt, u ktorého počítate so splátkami cca na 3-4 mesiace. Oplatí sa vám klasická pôžička alebo obstaranie kreditnej karty? Takúto otázku si iste už položila veľa z vás. Predovšetkým záleží na tom, keď danú čiastku plánujete splatiť. Musíte sa pozrieť hlavne na, čo preplatíte.
Môžete využiť bezúročné obdobie
Pokiaľ ide o pôžičku, väčšinou sa musíte rozhodnúť, či chcete a budete mať možnosť splatiť úver veľmi rýchlo. Ak ste si istí, že budete mať finančné prostriedky v krátkom čase a dokážete požičané peniaze vrátiť, môžete pokojne využiť mikroúverov so splatnosťou do 30 dní. Ovšem tam je potrebné mať istotu príjmu, ktorý náklady pokryje. Ak ale budete potrebovať splácať dlhšiu dobu než jednorazovú splátkou, uvažujte medzi dlhodobejšom úverom a kreditnou kartou. Ak viete, že dokážete splatiť sumu do cca 2 mesiacov, oplatí sa kreditná karta. Môžete totiž využiť bezúročné obdobie 50 dní. Možno tak sumu rozpočítať do dvoch súm a vrátiť ju celú a nemusíte platiť úroky. Avšak v prípade, že viete, že môžete z rodinného rozpočtu dávať stranou na splátky len menšie sumu, potom siahnite po spotrebiteľských úveroch.
Z dlhodobého pohľadu sa vypláca spotrebiteľský úver
Situácia na trhu je taká, že spotrebiteľský úver má RPMN, čiže ročnú percentuálnu mieru nákladov cca 11% (ide o približný priemer, sumy u jednotlivých spoločností sa samozrejme líši). Naproti tomu pri kreditných kariet môže byť suma určujúce RPMN pokojne aj dvojnásobná – cez 20%. Z tohto pohľadu je výhodnejšie spotrebiteľský úver, preplatíte ho menej. Na druhú stranu kreditná karta je veľmi flexibilný, avšak iba v prípade, že sa vám podarí využiť bezúročného obdobia, v ktorom ju doplatíte. Inak sú z nej totiž značne vysoké úroky. Ak plánujete investíciu, vždy si dobre premyslite, ako ju budete splácať, aby to pre vás bolo čo najvýhodnejšie.