Financie

Čo je nočný prúd a koľko s ním môžete ušetriť?

Máte dvojtarifnú sadzbu? V tom prípade si u svojho poskytovateľa elektriny môžete zistiť, v akých intervaloch je vám dodávaný nočný prúd.

Čo je nočný prúd a mám ho tiež?

Každý distribútor elektriny v zmluve uvádza, či ide o zmluvu na jedno alebo dvojtarifnú sadzbu. Pokiaľ teda máte sadzbu jednotarifnú, nočný prúd sa vás netýka. V tomto prípade totiž po celú noc aj po celý deň máte cenu elektriny za totožnú cenu, väčšinou vo vysokej tarife.

Máte dvojtarifnú sadzbu? Počas dňa budete odoberať nižšiu tarifu a vysokú tarifu. Nižšia tarifa je označovaná ako nočný prúd. Vychádza to z rokov minulých, kedy sa táto tarifa používa najmä v noci. Dnes to tak však už nie je.

Ako sa správať v čase nízkej tarify

Pokiaľ vám to vaše ističe a elektrorozvody dovoľujú, v čase nízkej tarify zapojte všetky spotrebiče. Práve v tejto dobe máte lacnejšiu energiu pre celú vašu domácnosť. Zistite si časy, v ktorých sa vám spína nízka tarifa a zapnite umývačku, sušičku, práčku a ďalšie spotrebiče. Ľahko si tak upravíte svoj denný režim podľa nižšej tarify.

Koľko hodín budete mať lacnú elektrinu

Tu vždy záleží na vašom konkrétnom tarife. Napríklad ak máte akumulačné vykurovanie a sadzbu pri ČEZe D26d, máte na túto nižšiu tarifu nárok 8 hodín denne. Máte doma sadzbu pri ČEZe D57d a používate doma tepelné čerpadlo v kombinácii s ďalším typom vykurovania? Môžete mať nárok na nižšiu tarifu až po 20 hodín denne.

Koľko môžete ušetriť

Tu sa jedná o otázku, ktorú môžete ihneď smerovať na svojho poskytovateľa elektrickej energie. Práve ten vám na základe vašej konkrétnej zmluvy o poskytovaní elektriny odpovie. Zistíte si tiež presné hodiny, v ktorých sa u vás zapína lacnejšia tarifa. Následne sa vám môže podariť správnym zapínaním spotrebičov ušetriť až niekoľko tisíc korún ročne.

Nočný prúd je synonymum pre lacnejšiu tarifu elektriny pri dvojtarifnej sadzbe.