O čom sa informovať skôr, než podpíšete zmluvu s poskytovateľom pôžičky?
O pôžičky sa dnes žiada naozaj veľmi často. Pre ľudí je to taký spasiteľ alebo záchrana v mnohých situáciách. Najčastejšie si o pôžičky žiadajú tí, ktorým nestačí finančná zásoba na úhradu mimoriadnych nákladov. Tiež si o pôžičky často žiadajú tí, ktorí chcú ísť na dovolenku, ale nemajú dostatok financií, alebo ktorí chcú deťom zaplatiť krúžok, na ktorý opätovaná nie je práve veľa peňazí. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí si chcú požičať, odporúčame vám, aby ste boli opatrní, a to či už si budete žiadať o pôžičku v bankách alebo sa rozhodnete požiadať o nebankovú pôžičku.
Aj keď v poslednom čase Česká národná banka strouhla zoznam poskytovateľov pôžičiek, rovnako sa nájdu poskytovatelia, ktorí ponúkajú neférové finančné produkty. Buďte preto neustále ostražití, pýtajte sa na všetko, čomu nerozumiete, všímajte si správanie poskytovateľov pôžičiek a nepodpisujte zmluvu, ktorú ste si neprečítali.
Okrem toho vám prinášame ešte niekoľko tipov na to, o čom sa informovať skôr, ako zmluvu podpíšete.
Informujte sa o sankciách a poplatkoch
Dôležité pre vás sú informácie týkajúce sa sankcií a poplatkov. Väčšinou sú popísané v zmluve pod čiarou a maličkým písmom. Sankcie a poplatky sa môžu týkať hlavne neskorého splácania alebo skorého splatenie pôžičky, sankcie a poplatky však môžu byť naúčtované za sprostredkovanie pôžičky alebo napríklad iných, niekedy úplne nezrozumiteľných dôvodov.
Informujte sa o úrokoch
Rovnako dôležité je sa informovať o úrokoch. Informujte sa o tom, aké vysoké úroky sú prvý rok a aké vysoké sú úroky nadchádzajúce roky. Prvý rok sa často v úrokoch líši od ostatných rokov, prvý rok býva často úrok veľmi výhodný, nadchádzajúce roky sú však nadmieru nevýhodné.
Informujte sa o hodnote RPMN
Hodnota RPMN je trochu niečo iné ako úrok. Informujte sa preto aj o tomto. Mnohí poskytovatelia pôžičiek sa zachvejú, keď musí na takúto otázku odpovedať, odpoveď však získajte, nech sa vyhnete v budúcnosti nepríjemným prekvapením.