Nakupujeme bez cla. Do akej výšky si môžeme priviezť tovar a čo je povolené?
Milujete nakupovanie cez internet? Potom vás iste štve to, že ceny sú vďaka clu pomerne vysoké. Platí to aj vtedy, kedy si v súčasnej dobe plnej letných dovoleniek privážame suveníry a krásne oblečenie či elektroniku, pretože v cudzine bola stále výhodnejšie ako v Čechách. Ak sa vám ceny v cudzine zdajú až neuveriteľne nízke, spomeňte si na to, že len čo vystúpite z lietadla, colníci vymeria clo a vy tak zaplatíte za danú vec aj dvojnásobok toho, čo u nás. Okrem clá sa započítava aj daň z pridanej hodnoty, teda sa nákupy v cudzine nemusí vyplatiť. Našťastie existuje zoznam toho, čo si z cudziny môžeme priviezť, bez toho aby sme platili akékoľvek clo.
Ak budete dbať nášho zoznamu, predídete nepríjemnostiam, ku ktorým dochádza na letiskách, keď sa clo vymeriava. Dovozné aj vývozné predpisy skrátka platí, ale opäť sa dajú aj obísť, ak viete, čo si z cudziny priviezť môžete.
Keď prichádzame z krajín Európskej únie
Mnohí ľudia sú toho názoru, že si z krajín Európskej únie môžeme doviezť úplne všetko, čo si tu kúpime. Lenže aj na suveníry, veci určené k svojej potrebe alebo dary príbuzným spadajú do kolónky osobitných predpisov. Napríklad od cla je oslobodený len to, čo si zakúpite do 430 eur, teda zhruba do jedenástich tisíc korún. Ak ste mladší ako pätnásť rokov, limit je oveľa nižšia. Je stanovený na iba 200 euro.
Ak cestujete autom, limit je tiež iný. Priviezť si môžete zborí do 300 eur.
Pozor na cestovania do Egypta
Egypt je v súčasnej dobe veľmi atraktívne. Je však potrebné si dať na neho veľký pozor. Do Egypta sa totiž nesmie dovážať žiadne potraviny a už vôbec nie alkohol. Drobné cennosti je nutné deklarovať hneď po prílete (do tejto skupiny patria aj počítače alebo fotoaparáty).
Výnimočné je aj Tunisko, z ktorého sa nesmie dovážať ani vyvážať tunajšie štátnej mena. Nemôžete si teda svoje peniaze vymeniť vopred, povolené sú len eurá alebo doláre.