Financie

Nakupujete na internete? A poznáte svoje práva?

Nakupovanie na internete sa stáva obrovským hitom. Ľudia si na internete nakupujú snáď všetko – začína to topánkami, oblečením a elektronikou a končí to potravinami a drogériou. Popularita takzvaného online nakupovania rastie predovšetkým preto, že ľudia chcú ušetriť svoj drahocenný čas. Nechávajú si často priniesť objednávku až k dverám práve v čase, keď prichádza z práce, a tak nemusia zachádzať do supermarketov, kde by minimálne hodinu strávili. Lenže málokto si je vedomý toho, aké práva má, keď nakupuje na internete.

Keď nakupujete na internete, máte krapet iné práva ako pri nakupovaní v obchodných centrách. Aj keď je ponuka pri online nakupovaní naozaj atraktívna, stretnúť sa môžete s rôznymi rizikami. Keďže sa s rizikami môžete naozaj stretnúť, ponúka sa otázka, či naozaj poznáte svoje práva, ktoré vás z prípadných rizík môžu vytiahnuť.

Máte štrnásť dní na odstúpenie od zmluvy

K vašim zákonným právam patrí napríklad štrnásťdňová lehota na odstúpenie od zmluvy. Pokiaľ si tovar kúpite na internete, teda na diaľku, môžete ho v prípade nutnosti do štrnástich dní vrátiť, a to dokonca bez udania dôvodu. Nehrá rolu to, či vám bol tovar doručený kuriérom, poštou alebo či ste si pre tovar zašli na pobočku.

Treba tiež poznamenať, že vás predajca musí poučiť o tejto štrnásťdňovej lehote na vrátenie tovaru. Pokiaľ k poučeniu nedôjde, máte na vrátenie nepoužitého tovaru až jeden rok.

Do štrnástich dní sa zahŕňa aj odoslanie?

Mnohí ľudia sa domnievajú, že sa do štrnástich dní musia vojsť aj s dobou odoslania. Lenže tak to nie je. Pokiaľ informujete obchodníka o vrátení tovaru, máte ďalších štrnásť dní na odoslanie tovaru. Toto býva častý problém, respektíve v tejto súvislosti vzniká najviac nedorozumení.

Pokiaľ sa predsa len rozhodnete tovar vracať, pamätajte na to, že tovar musí byť naozaj nepoškodený av pôvodnom obale.