Problém zvaný gamblerstvo. Ako sa pozná, že ste prekročili pomyselnú hranicu?
Keď sa povie slovo „závislosť“, čo sa vám najskôr vybaví?
Pravdepodobne sa vám vybaví závislosť na liekoch alebo na drogách, ale do závislostí sa tiež radí takzvané gamblerstvo čiže závislosť na hraní, nielen na hraní automatov. Aj keď sa neustále hovorí predovšetkým o závislosti na alkohole alebo o stále sa rozrastajúcom workoholizme, ktorý je často sprevádzaný syndrómom vyhorenia, neznamená to, že gamblerstvo z našej republiky úplne utieklo. Práve naopak. Gamblerstvo je stále aktuálny problém, jedná sa konkrétne o závažné psychické ochorenie, ktoré sa vyznačuje lákavou predstavou rýchleho a ľahkého zisku.
V minulosti celá problematika gamblerstva bolo jedno veľké tabu, to sa musí uznať. Veľmi sa o tomto probléme nehovorilo, čo bolo samozrejme chybou. Dnes sa však ľudia neboja hovoriť o gamblerstve, ktoré sužuje mnoho z nás.
Nie je to len o hraní automatov
Veľa ľudí však žije v mylnej domnienke, že gamblerstvo je iba hranie automatov. Lenže nie je to iba o automatoch, už dávno nie. Automaty už nie sú jediným nešvárom či prostriedkom, ktorý stojí za vznikom závislosti. Niektorí gambleri dokonca nikdy nepocítili automaty a víťazstvá, ktoré im automat doprial. Niektorí skrátka len vsádzajú neustále lotérie, vsádzajú si na športové stretnutie takmer nepretržite či hľadajú iné spôsoby, ako si zahrať. Najmä hazardné hry na internete sú trendom, ktorý môže každý vykonávať z pohodlia domova.
Ako sa pozná, že ste prekročili hranicu?
Samozrejme, vždy existuje istá hranica, ktorá sa nachádza medzi závislosťou a medzi normálnym životom. Aj v prípade gamblerstva to tak je. Ponúka sa však otázka, ako sa pozná, že už ste pomyselnú hranicu skrátka prekročili.
K hlavným príznakom toho, že došlo k prekročeniu hranice, patrí predovšetkým vnímanie blaženého pocitu, ktorý prichádza pred výhrou. Cítite sa tiež neobmedzene slobodní, čo negatívne ovplyvňuje váš život. Hranie hier sa stáva vašou životnou náplňou, neustále po výhre túžite, až z toho zle spíte.