Rozdiel medzi bankové a nebankové pôžičkou
Nenarodili Ak ste sa s príslovečnou zlatou lyžičkou v ústach, tak určite poznáte starostlivé rozpočítavania všetkých prostriedkov, aby ste na konci mesiaca vyšli. Už si predsa len nechcete zopakovať tak trochu punk život na koľajniciach, kedy ste mali v peňaženke poslednej stokorunu a s tou ste sa snažili urobiť zázrak. Lenže niekedy to tak úplne nevyjde. V domácnosti sa pokazí spotrebič a na problém je zamiesené.
Čo ďalej? Niekto vám požičia. Ako to vyzerá, keď si pôjdete požičať do banky a keď vyrazíte za poskytovateľmi nebankovými, o tom si teraz niečo povieme.
Aký je základný rozdiel medzi nebankový a bankové pôžičkou?
Predovšetkým máte znateľne väčšiu šancu, že vôbec niečo dostanete. Spravidla sa kontroluje, či máte nejakú pôžičku u danej inštitúcie, niekedy nesmiete byť v exekúcii. Dôkladné pátranie v registroch po vašej finančnej minulosti sa však napospol nekoná. Rad inštitúcií požičiava aj tým klientom, ktorí nedisponujú žiadnym príjmom a mnohokrát im dokonca ani nezostáva nič iné, než svoju finančnú situáciu riešiť takto. Takýto postup možno však pokladať za nemorálne. A dluzno dodať, že pred takýmto rizikovým žiadateľom sa však sám poskytovateľ patrične chráni – a to značne prehnaným úrokom.
Banka si vás oproti tomu podrobnejšie preverí. Čo samozrejme znamená, že celý proces bude dlhšie trvať. Ak teda prostriedky potrebujete čo najrýchlejšie, spravidla tento postup nie je úplne vhodný. Priamočiarosť sa prejaví ešte v ďalšom ohľade. Banka vám tiež predloží obsiahle zmluvné podmienky, ktoré si budete musieť preštudovať. Oproti tomu nebankové poskytovatelia pôžičiek budú omnoho stručnejší. Celkom ľahko u nich zo zmluvy vyčítate to, čo je pre vás najpodstatnejšie. Základnou výhodou tohto typu úveru ostatne je, že sú formality obmedzené, schvaľovanie je skrátené na nevyhnutne potrebný čas, takže svoju pôžičku môžete mať do niekoľkých minút od rozhodnutia. Navyše fungujú aj počas víkendov a sviatkov.