Zlúčenie pôžičiek ušetrí peniaze
Úver sem, úver tam. V dnešnej dobe nič veľmi neobvyklé. Pôžičky sú tak dostupné, že ľudia občas zabúdajú na to, čo je to vlastne za záväzok, s čím všetkým sa spája a čo môže ovplyvniť. Ak máte možnosť, spojte si ich do jednej splátky.
Dva v jednom
Bežne sa stáva, že človek čerpá väčší úver. Väčšinou na automobil alebo rekonštrukciu. Pôžička je rádovo státisícov korún a je na dlhšie časové obdobie. A potom sa náhle dostane do situácie, keď mu peniaze opäť chýba a nemôže náklady na život pokryť zo svojich príjmov. Pokiaľ je pre banku solventný a bezproblémový klient, pravdepodobne mu dá ponuku a na ďalšiu zápožičku. A pokiaľ ju využije, bude platiť viac a splácať oba záväzky oddelene. So samostatnými úrokmi, s RPMN a mnohými ďalšími ovplyvňujúcimi faktormi. Môže ísť síce o pár desiatok korún mesačne, ktoré bude tratiť, ale predsa len žijeme v čase, keď sa každá úspora počíta.
A práve v ten moment prichádza na pretras možnosť zlúčenia pôžičiek tak, aby vznikol len jeden finančný záväzok a banka sama si zo splátky brala a rozdeľovala peniaze sama. Vyzerá to na skvelý nápad, bez starostí, bez zbytočného preposielania peňazí, na drobnú úsporu.
Dôrazné varovanie
Problém je v tom, že ak je hlavný úver z veľkej časti nesplatený a pripojíte k nemu záväzok v desatinovej výške, dostanete sa do paradoxnej situácie, keď menšia pôžička prijme podmienky tej vyššej a dvadsaťtisíc môžete splácať aj pätnásť rokov. Spojením sa táto finančná anomália zmaže a záväzok je vedený ako jeden produkt, ale keby aj tak fungovali úvery oddelene a len v jednej splátke, menšia pôžička by sa mnohonásobne predražila.
Našťastie to takto nefunguje a zlúčenie pôžičiek je naozaj férový produkt, ktorý by mali využiť všetci, ak majú možnosť.
Na viacerých frontoch
Problém nie je ani v tom, keď sú pôžičky v rôznych inštitúciách Zvoľte si domovskú banku (väčšinou tu, kde máte bankový účet a prebieha tam veľká časť platieb) a tá už sa sama postará o prevod a zlúčenie všetkých záväzkov.